background img

Dekorasyon Fikirleri

Huzur dolu ev için pratik öneriler


Renklerin ruh halini etkilediği bilimsel olarak kabul edilmiş bir gerçek. O halde yaşam alanlarımız için uygun renkleri seçip, olumlu duygular hissedebiliriz. Örneğin mavi renkli bir banyo sizi sakinleştirecektir.


Küçük renk hileleri 

* Evinizin koridorlarında enerjiyi hakim kılmak için fıstık yeşili rengi kullanabilirsiniz.

* Işığı emen bir renk olan kırmızı aynı zamanda iştah kabartıcı bir etkiye de sahiptir. Bu yüzden mutfak duvarlarında kırmızı iştah açıcı olur.

* Aydınlanmanın rengi olarak bilinen sarı, aynı zamanda hafıza ve konsantrasyonu kuvvetlendirir. Bu yüzden çalışma odalarında sarı ve tonları sizi olumlu yönde etkileyebilir.

* Yeşil ve mavinin en büyük özelliği kullanıldıkları ortamda, sinirleri yatıştırabilmesi ve huzur vermesidir. Mavi ve yeşilin açık tonları evinizin ortak kullanım mekanları için ideal bir seçimdir.

* Odalarınızı farklı renklere boyarken, odalar arasındaki sirkülasyon alanlarını; örneğin merdiven ya da holü daha açık renklere boyayarak, geçişleri yumuşatabilirsiniz.

Açık renkleri kullanarak duvarları geniş gösterin

Duvarlarınızı açık renklere boyamanız, onların olduğundan daha geride olduğu hissi verecektir. Eğer odanızın bir duvarını daha geniş göstermek isterseniz, tek bir duvarı açık renge boyamak, bu duvarın olduğundan geniş görünmesini sağlayacaktır. Bu sayede odanızda ortaya çıkabilecek olan tekdüzeliği de kırmış olacaksınız.

Yüksek tavan için renk hilesi yapın

Tavanınızda açık renk kullanmanız dışında, duvarlara yatay bir hat çekerek ikiye ayırdıktan sonra aynı rengin iki farklı tonunu, bu hattın altına ve üstüne gelecek şekilde uygulamayı deneyebilirsiniz. Açık renk hat, üst bölümde kullanıldığında tavanlar daha yüksek gözükür.


0 yorum:

Yorum Gönder