background img

Dekorasyon Fikirleri

HALI BAKIMI İÇİN 17 ÖNERİ


1- Halınızın, üzerine dökülen katı veya sıvı leke yapıcılar tarafından leke olması, tümüyle kullanım hatasıdır ve lekenin giderilmemesi halinde üretici firma sorumlu tutulamaz.

2- Halı üzerinde biriken tozların, iplik (hav) aralarına girmesini engellemek için düzenli aralıklarla elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir. Kesinlikle çırpma veya sert bir cisimle dövme işlemi yapmayınız.

3- Halı üzerine dökülen katı lekeleyicileri bir spatula yardımı ile sıvı lekeleyicileri kağıt havlu ile zaman kaybetmeden halının yüzeyinden alınız. Lekelere müdahale kenardan merkeze doğru yapılmalıdır. Aksi taktirde leke yayılır. Temizlik anında asla lekenin üzerine bastırarak ovmayınız. İlk temizleme anında yüzeyi temizlenmiş görünmesine rağmen, halı kuruduğunda leke yeniden görünür hale gelebilir. Bu sebeple leke çıkarma işleminin birkaç kere tekrar edilmesi gerekebilir.

4- Tüm tekstil ürünlerinde olduğu gibi halı üzerine direkt olarak düşen güneş ışınları zamanla olumsuz etkilere sebep olabilir. Güneşlik ve perde kullanımı, zamanla ortaya çıkabilecek olumsuz etkileri önlemede yararlı olur.

5- Halınızı tazyikli su ve fırça ile yıkamanız sonucunda oluşacak deformasyonlar garanti kapsamı dışında değerlendirilir.

6- Bazı kolonyalar, yapılarında boya ve çeşitli kimyasallar içerir. Halınıza bunlarla yapacağınız müdahaleler sonucunda renk ve doku deformasyonları oluşabilir. Bu tür müdahaleler garanti kapsamı dışında değerlendirilir.

7- Lateks tabanlı, halı zemini tuttuğundan dolayı kaymaz. Ev kazalarına sebebiyet vermez. Bu tip halıların serileceği zemin mutlaka kuru olmalıdır.

8- Rutubetten koruyunuz.

9- Ağır eşyaların altında kalan halının ezilmesi durumunda o bölge fırçalanmalı ve elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.

10- Leke çıkartma işleminde halı şampuanının sadece köpüğü kullanılmalıdır.

11- Temizlik işlemi sırasında su sıcaklığı 30 •C’yi aşmamalıdır.

12- Leke çıkarmak için kesinlikle çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kimyasallar kullanmayınız.

13- Lateks tabanı uzun süre güneş ışığına maruz bırakmayınız.

14- Halınızdan ilmek çekmeyiniz, çıkmış olan ilmekleri halı yüzeyinden kesiniz.

15- Halı, hiçbir zaman katlanıp, kırılmamalı ve sarım yönü dışında rulo yapılmamalı, rulo halindeyken
üzerine ağırlık konulmamalıdır.

16- Su basması veya temizlik amacıyla yapılan hatalı uygulamalar ve bunların sonucunda, halıda oluşabilecek deformasyonlar, garanti kapsamı dışında değerlendirilir.

17- Lateks tabanlı halınızı uzun süre güneş ışığına bıraktığınızda oluşabilecek, renk ve doku deformasyonları garanti kapsamı dışında değerlendirilir.0 yorum:

Yorum Gönder