background img

Dekorasyon Fikirleri

Mutfağınızda yer açmanın 5 yolu!


Bir servet harcamadan mutfağınızda daha fazla yer açmak ister misiniz? Eğer "Neden olmasın" diyorsanız, bu 5 yol tam size göre...

Neden olmasın? Her zaman hayallerimizdeki mutfağı yaratmayı düşünürüz. Şöyle şahane granit bir tezgâhı olan, binlerce dolar değerinde şahane beyaz eşyalar, ortasında kocaman adalar, tonlarca mutfak eşyasına yetecek kadar dolap ve tabi güneş ışınlarını içeriye alacak geniş iki kanatlı bir pencere.Şanslısınız ki bu havayı yaratmak için öyle çok büyük işlere girişmenize gerek yok. Sadece biraz daha fazla dolap alanı katarak son dere değişik ve hoş bir görünüm elde edersiniz. Bazı parçalar pahalıdır ama onların benzerlerini ucuza bulmanız da imkânsız değil.

Mutfak Dolaplarını Arttırmanın 5 Kolay Yolu

1. Mikrodalganız için minik tekerlekli bir sehpa alın

Tezgâh üzerinde çok az yeriniz olduğundan yakınıyorsanız ama mutfağın diğer köşesinde kullanmadığınız bir köşe varsa mikrodalganız için tekerlekli bir sehpa alabilir ve bu koca cihazı kaldırarak tezgâhta kendinize yer açabilirsiniz. Bu sehpanın altında eğer bir de raf varsa ne ala! Bu sehpaların küçük dolaplı olanlarını da tercih edebilirsiniz. Eğer ben çok derli toplu bir insan değilim diyorsanız mutlaka kapaklılarından alın!

2. Dolap altlarına da asın!

Her mutfakta görürsünüz; dolabın altı ile tezgâhın arasında kalan bölüme mutlaka kâğıt havlu ya da pişirme folyosu askıları takılır. Peki, neden bu kadarla yetinilir? Bu gibi ekstra askıların olduğu alan zaten "ölü" tabir ettiğimiz bir bölgedir. Kâğıt havlu ve folyo askılarına benzeyen ve işinizi kolaylaştıracak daha onlarca değişik malzeme var. Şarap bardaklarını, martini bardaklarını, kısaca uzun ve ince sapı olan tüm bardak çeşitlerini tersten asmayı denediniz mi? Eğer evde marangozluk işlerinden anlayan biri varsa tek yapması gereken düz bir tahtanın kenarlarında minik ve ince kesikler açmak. Bardakları ters çevirip ince saplarını bu kesiklere soktuğunuz zaman son derece kullanışlı ve şık bir şekilde bardakların kapladığı yeri kendinize ayırmış oluyorsunuz.

Bunun bir de artısı var: Bardakları ters asarsanız içlerinin tozlanmasını da engellemiş oluyorsunuz!

3. Dolaplara yetişmek için çaba sarf edin!

Köşelerde de döşenmiş dolapları olan bir mutfağa sahipseniz mutlaka o köşe dolapları iyi kullanmıyorsunuz demektir. Çünkü bu alanlara boyunuz yetişmiyordur! Hemen herkesin mutfağında eğer dolap boyları çok yüksek ise kullanmadığı alanlar vardır. Dolabın bittiği yer ile tavan arasında kalan boşluğa hangimizin boyu yetişebilir ki? İşte bu yüzden üşenmeyin ve küçük kullanışlı bir tabure alıp onu bugün kullanmaya başlayın! Sandalye çekmeye üşeniyor olabilirsiniz ama minik ve renkli bir tabure bu gibi köşelere yetişmenize yardımcı olacaktır. İnanın zamanla eskiden hiç kullanmadığınız yerleri de kullanmaya başlayacaksınız.

4. Raf ekleyin

Raf sistemleri ucuzdur ve bomboş durup hiçbir işinize yaramayan duvarlara da bir işlev kazandırır. İKEA, Koçtaş, Bauhaus gibi büyük mağazalarda her boy rafı uygun fiyatlarla bulma olasılığınız çok yüksektir. Fakat unutmayın sadece rafı almak yetmiyor. Çiviler ve menteşeleri de raflara uygun seçmelisiniz. Birazcık boya ile bu rafları mutfak dekorunuzla mükemmel bir uyuma getirebilirsiniz.

5. Dolap köşelerinde yer açın

Duvara monte dolapların aralarında çok yer yoktur fakat içinde yangın söndürücüyü sakladığınız ya da aspiratörün borularının geçtiği dolapların içinde hiç kullanamadığınız birçok boş alan mutlaka vardır. Bu boşluklara da uygun boyutlarda raflar çakabilir, mesela baharatlarınızı buraya yerleştirebilirsiniz.0 yorum:

Yorum Gönder